staj defteri yazılır nasıl?

By admin

STAJ DEFTERİ NASIL HAZIRLANIR?

Biçim

  Yapılması gereken ilk güzel bir kapak ve içerik kısmını belirten bir tablo hazırlanmalıdır. Kapak için fazla uğraşmaya gerek yoktur. Sadece sizin ile ilgili bilgiler, firma bilgileri (Ad,  soy ad, okul numaranız  , üniversite,fakülte ve bölümün ismi,danışman hocanızın adı,staj yaptığınız firmanın adı, staj yapılan departman ). Bu yazıların arkasına belki güzel fon eklenebilir. Ayrıca üst kısma okulun amblemi ve alt kısma ise okulun amblemi kapağın şık durması açısından tavsiye edilir.

İçerik kısmı ise küçük bir tablo ile kolayca hazırlanabilir. Burada yapılan her günün karşısına yapılan işin başlığı yazılır.

Genel itibari ile staj defterinin tamamı düşünüldüğünde her gün için bir sayfa ayırmanız sizin için yeterli olur. Tabi bu bütün bir sayfayı doldurmak gerekir anlamına gelmez.(yine de sayfanın yarısını doldurmanız tavsiye edilir.) Her sayfanın üst kısmına o gün yapılan işin başlığını atın ve sağ üst kısmına o günün tarihi atılır.

Sayfanın alt kısmına ise sayfa numarası yerleştirilir. Buna ek olarak sol alt tarafa ise sorumlu kişinin unvanı  ve adı yazılır. ( Elektrik-Elektronik Müh. Nizamül Mülk) Bu yazının alt veya sağ tarafı boş bırakılır ki buraya sorumlu kişi imza ve kaşe basabilsin.

İçerik

Staj defterinde en dikkat edilmesi gereken husustur. İlk kural devrik cümle kullanmaktır. Staj defteri ve günlük birbirine karıştırılmamalıdır. Ben yaptım …demek yerine yapıldı….denilmelidir.

 Amaç her gün yapılan işin ne olduğu değildir.  Bu işleri detaylandırmak hem daha doğru olur ve sayfayı doldurma da size kolaylık olur. Diyelim ki bir imalat firmasında staj yapıyorsunuz. Üretilen ürünlerin ne amaçla kullanıldığını içine hangi madde konulduğunu , üretim için hangi aşamalardan geçildiğini tek tek anlatın.

Hatta ilk günü tanışma ve tanıma kısmı olarak ayırın firma hakkında bilgiler verin kimler ile kime çalışıyor. Firma kaç yılında kurulmuş varsa diğer ofisleri onları tanıtın. Gerçekleştirdiği başarılar , aldığı ödüller. Firmada toplam kaç kişi çalışıyor yıllık cirosu ve hasılatı vb. şeyler sizin ilk staj gününüz için ideal olabilir.

Her gün aynı işi yapıyorsanız.  Staj defterinin her sayfasına aynı şeyleri yazamayacağınızı da bilmeniz gerekmektedir.  Örneğin belgeleri dolduruyorsunuz. Bu belgeleri niçin doldurulduğunu, senden sonra kimin kullanacağını, belgede doldurulması gereken yerlerin neler olduğunu, doldururken nelere dikkat edilmeli, belgeleri kimin onayladığını yazabilirsiniz.

Staj süreniz boyunca bir proje ile uğraştı iseniz staj defterini doldurmakta sıkıntı yaşamanız normal hale gelebilir. Bu yüzden projeyi bölümlere ayırın aşama-aşama anlatın.(yazılım,haberleşme, donanım). Bilakis kullanılan malzemeleri gerekirse teker-teker açıklayın.

Staj defterini en kolay doldurma yöntemi  fotoğraf, şema ,çizim, ekran görüntüsü ile doldurmaktır.