İyi bir stajyer nasıl olmalı

By admin

İYİ BİR STAJYER NASIL OLMALI?

Birçok öğrenci tarafından zorunluluk olarak görülen staj aslında iyi değerlendirilirse bir avantaj dönüşebilir. Bu avantajı yakalamanın da en önemli formülü iyi bir stajyer olmak. Bunun için tecrübeli insanlar tarafında hazırlanmış birkaç tavsiye

1)      Eğer kirin pasın veya şantiye de staj yapmıyorsanız şık olmak sizin kendinize olan güveninizi artırır. Böylelikle iş ortamında kendinizi daha rahat hissetmenize neden olur.

2)      Geç kalmamaya dikkat edin siz kendinizi ne kadar bulunduğunuz firmada çalışıyor olarak hissederseniz o kadar iyi olur. Firmada çalışan herkes ile tanışmaya çalışın ve şirket bünyesindeki görevlerini öğrenin.

3)      Diğer çalışanlara nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun illaki size bir iş verirler. Böylelik hem çalışanlarla daha iyi iletişim kurmuş hem de boş kalmamış bir şeyler öğrenmiş olursunuz.

4)      Ne yapıp edin asla sıkılmış gözükmeyin veya boş kalmayın. Boş kalmanız sizin canınızı sıkacaktır. Üzerinizdeki her işi bitirdiğinizde yeni bir iş isteyin.

5)      Eğer büyük bir firmada stajyer iseniz ve departman değiştirme imkanınız varsa departmanınızı değiştirin. Farklı insanları ve iş bölümlerini öğrenmek sizi işinize daha fazla adapte olmanızı ve monotonlukdan çıkmanızı sağlar.

6)      Çalıştığınız yeri benimseyin. Çünkü şikayet eden bir kişiyi kimse sevmez. Hele ki bu bir stajyerse gerisini siz düşünün.

7)      Gelecek planlarınızdan bahsetmeyin bu sizi çok bilmiş gösterebilir. Karşı taraftan ukalalık olarak algılanır.

8)      Mümkün olduğu kadar diğer çalışan mühendis yada yöneticilerin e-mail ve kartvizitlerini toplayın. Okul bittikten sonra bu insanları referans olarak yazma ihtiyacı duyabilirsiniz.

9)      Staj bitiminde mutlaka vedalaşın ve ayrıca okulunuzun bitimine 1 veya 2 defa ziyarete gitmeniz çok iyi olur.