Staj için devlet mi? Özel sektör mü?

By admin

DEVLET Mİ, ÖZEL SEKTÖR MÜ?

Staj yapacak bir çok öğrencinin kafasını kurcalayan soruların başında gelen bu soru. Birçok kişinin de üzerinde yorum yapmasına neden olur. Ama bu konuda bilmemiz gereken çok şey var.

1)      Devlet bazı kurumları yan gelip yatma yeri değildir. Herkes tarafında söylenen klişe sözün devletin her kurumunda geçerliliği yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken şey ilgi alanınız doğrultusunda kurumun hizmet verip vermemesidir.

2)      Özel sektörde staj yapan bütün öğrencilerin çok çalışarak kendini geliştirdiği de çoğu zaman doğru bir yaklaşım değildir. Hiçbir iş yapmadan sabahdan akşama kadar bilgisayarın karşısında facebook ile uğraşan stajerinlerin sayısıda azımsanmayacak kadar çoktur.

Doğru yerde staj yapmak stajyer için en önemli şeydir. Her işin doğasında olduğu gibi bu işin doğasında da araştırmak vardır. Bunun en kolay yolu daha önce firma/kurumda stajyer olarak çalışmış insanların düşüncesi en önemli etken olmalıdır. Çünkü stajer çalıştıran kurum veya kuruluşlar kendine özgü bir stajyer programı vardır ve bu program kolay kolay değişmez. Demek istediğim şey bazı şirketler stajyerleri önemser ve onların gelişimi için çaba harcar ancak  bazıları bunun için uğraşmazlar.

Kısacası en önemli nokta stajı devlet kurumunda mı yoksa özel bir firmada mı yaptığının önemi yoktur. Yapılması gereken şey kurum veya firmanın stajyer politakasının nasıl olduğudur. Bunun öğrenmenin en kolay yolu ise daha önce staj yapmış kişinin görüşleridir.